Hoşgeldiniz ÜYE GİRİŞİ /// ÜYE OL

Otoritaryen Kişilik Üstüne - Niteliksel İdeoloji İncelemeleri

Share on Facebook
Otoritaryen Kişilik Üstüne - Niteliksel İdeoloji İncelemeleri
Üretici: Say Yayıncılık
Ürün Kodu: Say-51
Stok Durumu: 1
17.00 TL
KDV Dahil: 17.00 TL
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap
Etiketler:

Otoritaryen Kişilik Üstüne - Niteliksel İdeoloji İncelemeleri

“Potansiyel faşist birey mevcutsa, o kesin olarak nasıl biridir? Antidemokratik düşünceyi oluşturan şey nedir? Böyle birinin içindeki düzenleyici güçler nelerdir? Bu birey mevcutsa, gelişme tarzı ve bu gelişmeyi belirleyen etkenler nelerdir?”

Bu kitap, Frankfurt Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü üyelerinin Nazi Almanyası’nı terk ederek ABD’ye yerleştikleri dönemde yayımladıkları Önyargı Üstüne Çalışmalar başlıklı beş ciltlik eserin üçüncü cildini oluşturan Otoritaryen Kişilik adlı bölüme T. W. Adorno’nun yaptığı katkılardan oluşmuştur.
Adorno’nun, Antisemitizmin nedenlerine odaklanarak başladığı Niteliksel İdeoloji İncelemelerialtbaşlıklı bu çalışma, giderek azınlık karşıtı önyargının daha geniş ideoloji ve karakter modelleriyle ilişkisinin incelenmesine dönüşmüş, başlangıcın aksine Antisemitizm ele alınan konulardan sadece biri haline gelmiştir.
İdeoloji ve kişilikler arasındaki ilişkiler sorunu, “klişeler” konusunun da etraflıca ve çokyönlü incelenmesiyle çok az kitapta, bu kadar çarpıcı, bu kadar düşündürücü şekilde ele alınmıştır.
 
Modern Düşünce Dizisinden Çıkan Diğer Kitaplar
Modernite ve Bireysel Kimlik- Anthony Giddens
Sosyolojinin Savunması – Anthony Giddens

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: