Hoşgeldiniz ÜYE GİRİŞİ /// ÜYE OL

Ölümün Anlamı Schopenhauer - Toplu Eserleri - 11

Share on Facebook
Ölümün Anlamı Schopenhauer - Toplu Eserleri - 11
Üretici: Say Yayıncılık
Ürün Kodu: Say-104
Stok Durumu: 1
7.56 TL
KDV Dahil: 7.56 TL
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap
Etiketler:

 

Ölümün AnlamıSchopenhauer - Toplu Eserleri - 11
 
“Ölüm yaşama iradesinin ve daha da özelde onun için temel ve elzem olan bencilliğin tabiatın akışı içinde aldığı büyük tazirdir ve varoluşumuz için bir ceza olarak düşünülebilir.
 
Ölüm maddi-hissi hazla doğumun birleşip oluşturdukları düğümün acıyla sancıyla çözülmesidir; o şiddetli yıkımdır ve hakiki tabiatımızın temel hatasını dışarıdan haykırır: Büyük uyanıştır ölüm.”
 
Ölüm hayatın neresinde? Hayat ölümün neresinde?
 
Ölümü hayatın tam göbeğinden sürüp çıkarmanın ve başımızdan ustaca savuşturmanın en sofistike yollarını keşfetmek bize ve yaşadığımız dünyaya neye maloldu? Yaşadığımız hayatı kendi ellerimizle cehenneme çevirdiğimizi artık en ayak direyiciler bile itiraf ederlerken, bu cehennemde ölümü hayatın içinde tuttuğu yerden ve o yere bağlı olarak haiz olduğu ağırlıktan etmenin faturasını görmekte hâlâ ayak direyecek miyiz?
 
O halde ölümü yaptığımız hesaplarda sürekli göz önünde bulundurmanın verimli yolu hangisidir? Kendi ölümümüzü büyük ve önemli bir hadiseye nasıl çevirebiliriz? Bir son olarak değil, hayatın kurucu oluşturucu bir parçası olarak ölüme dair canlı bir kavrayışa nasıl sahip olabiliriz?..
 
Ölümü tekrar hayatın içine çekmenin bir yolunu mutlaka bulmalıyız.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: