Hoşgeldiniz ÜYE GİRİŞİ /// ÜYE OL

Homo Esteticus

Share on Facebook
Homo Esteticus
Üretici: Pinhan Yayıncılık
Ürün Kodu: Pinhan-23
Stok Durumu: 999
25.00 TL
KDV Dahil: 25.00 TL
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap
Etiketler:

HOMO ESTETICUS

Luc Ferry

 

Demokrasi Çağında Beğeninin İcadı

Bu kitabında Ferry modern felsefenin doğuşunu estetik tarihi çerçevesinde anlatıyor. Modern çağ estetik alanda öznel beğenin ortaya çıkması, siyasal alanda ise toplumsal sözleşme modellerinin ve akılcı siyaset felsefesinin doğuşuyla birlikte tanımlanır Ferry'e göre. "Postmodern uğrak" ise yirminci yüzyıl sanatçılarının özerklikten ziyade bireyselliği ön plana çıkarması, avangart akımlar gibi özelliklerle tanımlanır.

Ortaçağda sanat, kaynağı ilahi otorite olan değişmez bir değerler düzenini yansıtıyordu. 17. yüzyılın başında Aydınlanmanın başlangıcı bu tür dünya görüşüne ağır bir darbe indirdi. Bu dönemde tanrıya boyun eğmeyen, otonomiye dayanan akli bir etik kurma çabasına girişildi. Estetikte ise öznel zevk öne çıktı. Ancak 20. yüzyılda bireyselliğin otonominin önüne geçtiği yeni bir hareket başladı. Evrensel bir aklın bağlarından sıyrılma gerekliliğinin vurgulandığı bu sanatsal özgürlük döneminde Nietzsche’nin etkisi büyüktü. Luc Ferry işte tam bu noktada postmodernizmin sivri uçlarına karşı çıkarak akli standartlar ve sanatsal özgürlük arasında bir denge kurulması gerekliliğini vurguluyor. Bu noktada Luc Ferry’nin Estetik İnsan’da cevabını aradığı asıl soru öznel, bireysel zevkle nesnel, evrensel olanın uzlaştırılabilir olup olmadığıdır. Çünkü Ferry’ye göre estetik teorinin bu problemi en temelde demokratik bireycilik ile yakından ilintilidir.

Özellikle Kant ve Hegel estetiğini derinlikli ve karşılaştırmalı bir şekilde ele alan Ferry'nin kitabının bu alanda öteden beri var olan Türkçe eser kıtlığına hiç değilse kısmen deva olabileceğini umuyoruz.

Ek Bilgi

*       Eserin Orjinal Adı: Homo Aestheticus: L'invention du gout a l'âge démocratique

*       Yazar: Luc Ferry

*       Sayfa: 435

*       Ebad: 13,5 x 21,5

*       Fiyat: 25,00 TL

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: