Hoşgeldiniz ÜYE GİRİŞİ /// ÜYE OL

Espriler ve Bilinçdışı ile İlişkileri

Share on Facebook
Espriler ve Bilinçdışı ile İlişkileri
Espriler ve Bilinçdışı ile İlişkileri
Üretici: Payel Yayıncılık
Ürün Kodu: Payel-7
Stok Durumu: 2
21.60 TL
KDV Dahil: 21.60 TL
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap
Etiketler:

Espriler ve Bilinçdışı ile İlişkileri

(Almanca: Der Witz und seine Beziehung zum Unbewußten) Sigmund Freud'un Almanca ilk basımı 1905 yılında yapılan psikoloji kitabı.

Türkçe çevirisi Dr. Emre Kapkın'ın yaptığı Türkçe ilk baskısı Payel Yayınları tarafından 1993 yılında yayınlandı.

Arka kapaktan; Freud Kitaplığı`nın yedincisi olan Espriler ve Bilinçdışı ile İlişkileri, Freud`un, estetiğe yaptığı büyük bir katkıdır ve diğer ruhçözümcülerce hemen hemen tümüyle ihmal edilmiş bir konuyu irdelemektedir.

Kitap, potolojik psikolojiden çok, normal psikolojinin alanına giren bir inceleme olması bakımından Freud`un diğer yazılarından ayrılmaktadır ve Freud`un aktardığı karmaşık ruhbilimsel süreçlerin en ince ayrıntılarla incelenmiş anlatılarını içermekle birlikte, okunması en kolay kitaplarından biri olma özelliğini korumaktadır. Kitap, özellikle, Freud'un pek hoşlandığı anlaşılan Yahudi halk geleneğinden alınanlar başta olmak üzere, zengin bir espiriler toplamı içermektedir.

Freud, espri ve gülünç'ten, komedi ve mizahtan haz duymanın bilinçli ve bilinçdışı kaynaklarını ele almakta, esprilerin tekniğini, amacını, toplumsal işlevlerini ve bunları dinleyenlerin rolünü incelemektedir.

Çevirmen Dr. Emre Kapkın'ın önsözünden; Eğer Freud ölümünden yarım yüzyıl sonra aramıza dönüp bu kitap için yeniden malzeme toplasaydı ya tüm değişimlere karşın espriyi oluşturan sürecin değişmeden kaldığını kanıtlama fırsatı bulurdu ya da yeni bulgular ışığında nerede yanlış yapmış olduğunu görme. Bu kitabın böyle bir araştırma hevesini uyarmasını umuyorum.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: