Hoşgeldiniz ÜYE GİRİŞİ /// ÜYE OL

Bilişsel Terapide Direncin Aşılması

Share on Facebook
Bilişsel Terapide Direncin Aşılması
Üretici: Litera Yayıncılık
Ürün Kodu: 12-129
Stok Durumu: 148
32.40 TL
KDV Dahil: 32.40 TL
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap
Etiketler:

 

ROBERT L. LEAHY
Eser, psikoterapide direncin önemi hakkında kısa bir girişle başlıyor. Birinci kısımda yazar, psikoanalitik, davranışçı ve (geleneksel) bilişsel ekollerde direncin nasıl tanımlandığı üzerinde duruyor. Direnç kavramının, hem klinik hem de teorik modeller çerçevesinde ele alınması gerektiğini vurguluyor. Davranışçı ekolde ‘direnç’ olarak adlandırılan olgunun, dinamik modelde ‘regresyon/gerileme’ olarak adlandırıldığını ifade ediyor. Ayrıca regresyonu, zaman zaman tedavide ulaşılmak istenen hedeflerden biri olarak açıklıyor. Yazar bu kısımda, ‘teknik direnç’ olarak adlandırdığı ve sadece bilişsel modele özgü direnç unsurlarına da değiniyor.
İkinci kısımda, anlaşılma, öz-tutarlılık, şematik direnç, ahlaki direnç, mağduriyet direnci, riskten kaçınma ve kendini sabote etmeden oluşan direncin 7 boyutunu tanımlıyor. Sayılan bu maddeler, yazarın ortaya koyduğu ‘bilişsel terapide direnç modelinin’ temel boyutlarını oluşturuyor.
Üçüncü kısımda ise yazar, karşı aktarım konusuna değiniyor. Karşı aktarımı doğuran farklı şematik yapıların ve karşı aktarımın; tedavi edilen farklı hasta gruplarıyla nasıl etkileşeceğini ele alıyor. Terapistin kendi karşı aktarımını yatıştırmada bilişsel terapiyi nasıl kullanacağı ve aynı süreç içinde hastaya nasıl yardımcı olacağı konuları da ayrıca inceleniyor.
Bu kitapta, bilişsel terapi teorisi ile diğer modellerin teorik alt planları arasındaki boşluk önemli ölçüde doldurulmaya çalışılmaktadır. Dolayısıyla bu kitap, hemen her psikiyatri ekolündeki klinisyenleri ilgilendiren bir eser olma özelliğine sahip.
Özgün adı: Overcoming Resistance in Cognitive Therapy
Yazar: Robert L. Leahy
Çeviri: Dilek Gölet
Ebatlar: 13,5x21
Sayfa sayısı: 464
ISBN: 978-975-6329-71-9
Barkot: 9789756329719
Kâğıt: İthal, 60 gr. kitap kâğıdı
Karton kapak
Dili: Türkçe
1. Baskı
Yayın yılı/yeri: 2010-İstanbul

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz:Benzer Ürünler