Hoşgeldiniz ÜYE GİRİŞİ /// ÜYE OL

1. UKHK-Uz. Psk. Enes BÜLBÜL “Fobilerde Hipnoterapi: Doğrudan, Dolaylı ve Derinlemesine Çalışma Teknikleri” Atölye Çalışması

Share on Facebook

Fobilerde hipnoterapi

Fobilerin terapisinde sıklıkla kullanılan yüzleştirme, içsel konuşma, fizyolojik belirtilerin kontrolü için nefes egzersizleri, bilişsel yeniden yapılandırma, hayali başa çıkma provaları gibi tekniklerin hipnoz altında kullanılması tekniklerin etkinliğini daha da arttırdığı düşünülmektedir. Hipnotik tekniklerle öz kontrol duygusunun güçlenmesi, özgüvenin artması ve fobik ortamların yeniden yorumlanması sağlanabilir( Liebowitz 1987). Ayrıca, terapötik müdahalelerin maruz bırakma bölümünü kolaylaştırmak için hipnoz aracılığıyla korkuyu tetikleyen durumdan terapötik olarak çözülme de yaratılabilir. Bazı  hipnotik teknikler, korkulan nesne/durumla ilgili sembolizmi araştırma veya etiyolojik olarak travma söz konusuysa bunu açığa çıkarma konusunda yardımcı olabilir (Clarke ve Jackson, 1983)

Hipnoterapide fobilere yaklaşımda doğrudan telkinler kullanılarak korku nesnesiyle direk yüzleştirme yapılabilir ve korku tepkilerinin yerine gevşeme ve rahatlama tepkileri koyulabilir. Bazı durumlarda ise  genel benlik imajının değiştirilmesine hipnotik semboller üzerinden dolaylı telkinlerle çalışılır, emniyet ve baş etme duygusu yeniden inşa edilir. Fobilerin kaynağını oluşturabilecek taravmatik yaşantılara yönelik çalışma yapılacağı durumlarda ise derinlemesine çalışmaya imkan tanıyan hipnotik teknikler kullanılır.

Amaç: fobilerin tedavisinde hipnozun katkısından faydalanmak ve direk tekniklerle sınırlı kalmak yerine dolaylı ve derinlemesine teknikleri de kullanabilme becerisini geliştirmek. Bu teknikler için gerekli olan hipnotik telkin kalıplarını oluşturabilmek.

Kapsam: Doğrudan, dolaylı ve derinlemesine tekniklerin uygulama biçimleri ve telkin kalıplarının vaka örnekleri üzerinden incelenmesi. Örnek videolar.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: