Hoşgeldiniz ÜYE GİRİŞİ /// ÜYE OL

Freud'dan Lacan'a Psikanaliz

Share on Facebook
Freud'dan Lacan'a Psikanaliz
Üretici: Pusula Yayıncılık
Ürün Kodu: Pusula-1
Stok Durumu: 14
25.93 TL
KDV Dahil: 25.93 TL
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap
Etiketler:

 

Freud'dan Lacan'a Psikanaliz

 

“Tam bir gizem bozucu, put kırıcı olan Freud’un gizemlileştirilmesi, putlaştırılması, tarikatlaştırılması ve tam tersini yapmaya çalışırken benim çalışmalarımın da bu yönde kullanıma açık olması endişesi beni huzursuz ediyor.

Bu nedenle okurdan rica ediyorum; lütfen bu kitabı bilimsel bir kuramı anlamaya çalışır gibi, yani her kuramın hak ettiği şekilde eleştirelliğinizi koruyarak, zekânızı kullanarak okuyun. İnanmayın; ölçün, değerlendirin, anlayın ve en önemlisi çok daha köklü doğabilimi alanlarından öğrendiklerinizle karşılaştırarak okuyun. Çünkü sorunumuz, bilim adamı Freud’a sadakat değil liyakattir.”

Bir kaynak eser konumuna erişen Freud’dan Lacan’a Psikanaliz’in gözden geçirilmiş yeni baskısında da, dördüncü baskıda eklenen iki yeni makale bulunuyor: “Lacan’ın Avrupa Düşüncesindeki Yeri”  ve “Freud’a Liyakat”. Kitabın birinci ve ikinci baskılarındaki ilk bölümler, bu baskıda art arda yer alıyor; aynı örnekler, aynı kaynaklar ama farklı bakış açılarıyla. Böylelikle, Tura’nın psikanalize bakışındaki değişimi okurun izleyebilmesi mümkün oluyor.


Saffet Murat Tura’nın öteki yapıtları: Günümüzde Psikoterapi (Metis, 2000), Şeyh ve Arzu (Metis, 2002), Histerik Bilinç (Metis, 2007), Madde ve Mana (Metis, 2011).

 

Saffet Murat Tura:

 1955 yılında doğdu. 1980 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi. 1982 yılına kadar İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalında beyin biyofiziği ağırlıklı çalışmalar yaptıktan sonra aynı fakültenin Psikiyatri Bölümüne geçti ve 1986 yılında “Organo-dinamik Teorinin Epistemolojik Kritiği” adlı teziyle psikiyatr oldu. Elektroansefalografi Tekniği ve Psikanalitik Psikoterapi konusunda özel eğitim gördü. 1993 yılında İmago Psikoterapi Merkezini kurdu. Çeşitli makaleleri ve çevirilerinin yanı sıra Metis Yayınlarının “Ötekini Dinlemek” dizisinin yayın editörlüğünü yaptı. Çeşitli akademik ve entelektüel dergilerin yayın kurulu üyeliklerinde bulundu. 

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: